Rezultate Cupa Mondiala 2014: scoruri, tabel de grup actualizat si meciuri dupa ziua 13

Vedeta din Uruguay, Luis Suarez, s-a asigurat ca nu a fost cazul marti.

Suarez parea sa-l muste pe Giorgio Chiellini chiar inainte ca Uruguay sa inscrie golul decisiv si nu a fost pedepsit pentru actiunile sale de catre arbitru. Desigur, nu este tocmai prima data cand domnul Suarez isi foloseste dintii pe teren.

De parca asta nu ar fi fost suficient, antrenorul Italiei Cesare Prandelli a demisionat dupa pierdere, pentru Cupa Mondiala FIFA de pe Twitter.

Antonio Calanni / Associated Press

Da, au existat, de asemenea, patru jocuri critice marti. Costa Rica si Anglia au jucat la egalitate fara scoruri, Uruguay a invins in mod controversat Italia cu 1-0, Columbia a trecut cu Japonia cu 4-1, iar Grecia a scapat de Coasta de Fildes cu 2-1.

Iata o privire asupra modului in care aceste rezultate au afectat intregul tabel al grupei Cupei Mondiale:

Cupa Mondiala 2014 Grupa Masa EchipaPWDLGDPts. Grupa ABrazil321057Mexico321037Croatia310203Cameroon3003-80Group BNetherlands330079Chile320126Spain3102-33Australia3003-60Group CColombia330079Greece3111-24Ivory Coast3102-13Japan3012-41Group DCosta Rica321037Uruguay320106Italy3102-13England3012-21Group EFrance220066Ecuador210103Switzerland2101-23Honduras2002-40Group FArgentina220026Nigeria211014Iran2011-11Bosnia-Herzegovina2002-20Group GGermany211044United States211014Ghana2011-11Portugal2011-41Group HBelgium220026Algeria210113Russia2011-11South Korea2011-21FIFA. com

Costa Rica 0, Anglia 0

Jon Super / Associated Press

A fost doar potrivit ca Cupa Mondiala a Angliei din 2014 sa se incheie cu o egalitate necerimonioasa de 0-0. Pe de alta parte, Costa Rica a obtinut un titlu din Grupa D cu remiza.

Ambele echipe au avut o mana de sanse, iar Daniel Sturridge a avut cu siguranta un caz de penalizare cand a fost dat jos de Oscar Duerte in prima repriza, dar a fost un meci lipsit de energie si urgenta.

Costa Rica avea un diferential de goluri de partea lor, care se indreptau catre concurs si ar fi putut castiga grupa chiar si cu o infrangere, asa ca nu a fost o nevoie reala de a impinge ritmul din perspectiva lor. Ticosul a vazut o lovitura libera a lui Celso Borges aproape ca s-a scufundat, dar portarul Angliei Ben Foster a respins-o.

Wayne Rooney nici macar nu a intrat in joc pana nu au mai ramas 15 minute.

Uruguay 1, Italia 0

Hassan Ammar / Associated Press

Scurta sinopsisa a acestui joc ar indica obiectivul lui Diego Godin pentru Uruguay, pe masura ce a facut diferenta. Cu toate acestea, asta nu incepe sa zgarie suprafata.

In primul rand, Italia avea doar 10 jucatori pe teren cand Godin a marcat pentru ca Claudio Marchisio a fost expediat cu cartonas rosu din cauza unui fault asupra lui Egidio Rios. Daca merita o eliminare sau nu, depinde probabil de ce parte ati inradacinat, dar nu a fost singura controversa a meciului.

Dupa cum s-a mentionat, Suarez, care a fost suspendat pentru muscatura adversarilor ca membru al Ajax si Liverpool in trecut, parea sa-l muste pe Chiellini in minutul 79. Chiellini a urmarit arbitrul intr-un efort de a dezvalui un semn de muscatura, dar nu a avut niciun rezultat.

Bleacher Report a surprins punctul culminant:

Suarez s-ar putea confrunta foarte bine cu o suspendare de la FIFA, ceea ce ar fi cu siguranta paralizant pentru sansele Cupei Mondiale a Uruguayului.

Singura pierdere a Uruguayului in faza grupelor a venit atunci cand Suarez a ratat jocul impotriva Costa Rica, iar atacul a parut pur si simplu mai puternic cu el pe teren. Chiar daca Suarez nu marcheaza, fundasii adversari trebuie sa-i acorde atentie in permanenta, ceea ce deschide terenul pentru ca coechipierii sai sa exploateze spatiul deschis.

Chiellini cu siguranta nu va fi dezamagit daca Suarez este suspendat daca citatele sale dupa meci sunt vreo indicatie, prin Bill Hofheimer de la ESPN:

Muscatura a facut furori in afara lumii fotbalului, deoarece cantareau numeroase marci de restaurante si produse alimentare, precum si boxerul Evander Holyfield, care a fost muscat faimos de Mike Tyson si Alex Morgan si Sydney Leroux de la echipa nationala feminina a SUA:

Suarez nu a fost singurul care a facut stiri, deoarece Prandelli a demisionat dupa pierdere. Presedintele federatiei italiene Giancarlo Abete, respectiv, nu a fost de acord cu decizia, prin ESPNFC: dl. Prandelli si-a prezentat demisia. Voi convoca o sedinta a curtii federale intre vineri si luni imediat ce ma intorc in Italia.

I-am spus domnului Prandelli ca sper sa-si retraga demisia, deoarece cred ca, dincolo de rezultatul care a lasat gustul amar in gura noastra, a facut tot posibilul, avand in vedere nivelurile de competitivitate care au caracterizat fotbalul nostru de astazi.

Grecia 2, Coasta de Fildes 1

Natacha Pisarenko / Associated Press

Cuvintele nu pot explica cat de greu a fost o inghitire a unei pierderi pentru Coasta de Fildes.

O remiza i-ar fi trimis pe elefanti si parea sa fie in carti, pe masura ce meciul a intrat in pauza la egalitate. Apoi arbitrul a fluierat cand Georgios Samaras s-a impiedicat in careu, iar Greciei i s-a acordat o lovitura de pedeapsa pentru a trece la fazele eliminatorii.

Samaras a ingropat pedeapsa si asta a fost tot ce a scris.

Michael DeCourcy de la Sporting News cu siguranta nu a fost de acord cu apelul:

Inainte de momentul decisiv, Coasta de Fildes arata aurie cu un gol tarziu in minutul 74 pentru a-l egal. Bleacher Report UK si ESPN au avut punctul culminant si reactia:

Din pacate, Grecia a castigat jocul si se va indrepta spre prima etapa de eliminatoriu din istoria lor.

Columbia 4, Japonia 1

Felipe Dana / Associated Press

Columbia a castigat deja un loc in etapa knock-out in competitia de marti cu Japonia si ar fi fost nevoie de un dezastru absolut in departamentul de diferenta de goluri pentru ca ei sa nu castige grupa C.

Aceasta lipsa de motivatie in spate nu a impiedicat Columbia sa incheie Cupa Mondiala a Japoniei cu o victorie impresionanta cu 4-1.

Japonia avea nevoie de o victorie si de un ajutor pentru a avansa in acest concurs, asa ca au deschis atacul intr-un efort disperat de a-si atinge obiectivele. In schimb, i-a lasat vulnerabili la contraatac, iar partea puternica din Columbia a profitat.

Juan Cuadrado a inceput scorul cu un gol de penalizare in minutul 17. Japonia a revenit frumos cand Shinji Okazaki a forat o lovitura de cap chiar inainte de pauza, dar Columbia a fost pur si simplu prea mult de gestionat in a doua repriza. Jackson Martinez a batut in doua goluri din repriza a doua pentru a oferi diferenta, iar James Rodriguez a adaugat ciresul in partea de sus.

Cu Ziua 13 in carti, iata o privire asupra programelor ramase in faza grupelor:

Meciuri din faza grupelor ramase DateTime (ET) MatchupTVGroup Miercuri, 25 iunie Franta vs. EcuadorESPN Miercuri, 25 iunie Honduras vs. ElvetiaESPN2Group F Miercuri, iunie 2512 pm Iran vs. Bosnia-HertegovinaESPN2Miercuri, 25 iunie pm Nigeria vs. ArgentinaESPN Statele Unite vs. GermaniaESPNJoi, iunie 2612 pm Portugalia vs. GhanaESPN2Grupa HTjoi, iunie 264 pm Algeria vs. RusiaESPN2joi, iunie 264 pm Coreea de Sud vs. BelgiaESPNESPNFC