Aproape 30.000 de caini de pe toata planeta s-au adunat in Italia pentru a concura, un nou record:

World Dog Show 2015 @ WdsMilano2015

World Dog Show 2015. Aproape 30.000 de caini inregistrati. Record de succes. # WDS2015IT http: // t. co / PI5svzQM06

Mai mult decat un simplu spectacol de rasa, World Dog Show a inclus o expozitie veterinara si expozitii care evidentiaza cainii ghizi, cainii de salvare, cursurile de agilitate si spectacolele de dansuri ale cainilor. Este o adevarata sarbatoare a relatiei caine-om.

Dar evidentierea raselor este punctul final al spectacolului. FCI recunoaste peste 330 de rase de caini, impartite in 10 categorii diferite. Castiga, plaseaza si arata pentru fiecare categorie este dupa cum urmeaza (conform paginii cu Rezultate la World Dog Show):

Tip Pinscher si Schnauzer; Judecator: Ole Staunskjaer din Danemarca

Castigatorul acestei categorii a fost domnitorul si musculosul italian Corso, Brutus. Detinut de Garcia Pagan Marta din Spania, acest caine ar fi alegerea mea pentru Best in Show.

Al doilea final a fost Schnauzer-ul miniatur negru, Dreamkiss Kickback, detinut de Kaptsova Tatiana din Rusia. Locul al treilea a fost pentru My Leogrif Barthes, un Leonberger din Rusia, detinut de Tsybulnikova Yu A. Leonberger este o rasa leonina gigantica.

Terieri; Judecator: Dan Ericsson din Suedia

Primul loc in categoria Terrier a revenit regelui Arthur Van Foliny Home, un Fox Terrier cu par fir, detinut de Malzoni De Munter Viterwijk Viktor Rony Dieny din Belgia. Rus Terrier Cardenal Linda La Reina, un Lakeland Terrier detinut de Aleksashina Olga din Rusia, s-a clasat pe locul al doilea. Camerom Rockferry, un grau irlandez acoperit cu moale, detinut de Hulthen Helene din Suedia, a ocupat locul al treilea.

Spitz si Primitiv; Judecator: Liudmila  Nikitina din Rusia

Luca Bruno / Associated Press

Aceasta categorie prezinta unele dintre cele mai variate rase cu aspect, fapt evidentiat de castigatorii pe primul loc si al doilea din categorie. Coroana din aceasta categorie a revenit lui Zoe, o mexicana fara par detinuta de Mendez Galvan Graciela din Mexic.

Al doilea final a fost la un sonet lunar Samoyed, Smiling Snowball Moon, detinut de Uspenski Kristine din Estonia. Samoyedul, crescut de pastorii nomazi de reni din Siberia, are o haina alba extrem de groasa, facandu-l sa para foarte mult ca un bulgare de zapada care merge. Ti-ar fi greu sa gasesti doua rase care sa arate mai diferit decat mexicanele fara par si samoyed. artsacca.com

Al treilea din aceasta categorie a revenit lui Dan-Star-Kam Sweet Soul Kiss, un reprezentant al minusculei dar disputate rase pomeraniene, detinuta de Komiakova Liudmila din Rusia.

Scenthouds; Judecator: Carla Molinari din Portugalia

Dalmino Voodoo Vision, un dalmatian detinut de Halper Drazic Zelijka si Drazi Mihael din Croatia, s-a clasat pe primul loc in aceasta categorie, cu Lewis de Loamy Lane, un caine clasic detinut de Ilarionova Yu din Rusia, ocupand locul secund. Roller Coaster Del Lago Degli Orsi, un Black Bass Majesty Griffon Vendeen detinut de Raic Iva din Croatia, s-a clasat pe locul trei.

Caini aratatori; Judecator: Barbara  Muller din Elvetia

Frumosul Gordon Setter Ludstar Frederick Frankenstein, detinut de Ivaldo Michele din Italia, s-a clasat pe primul loc in aceasta categorie de caini de arma. Pe locul doi s-a clasat Botero, un Bracco Italiano alb cu pete portocalii, detinut de Salvi Marcello din Italia. Weimaranerul cu parul scurt, detinut de Sales Josee din Olanda, s-a clasat pe locul trei.

Sighthounds; Judecatorul Murante Gioacchino al Italiei

Ogarul italian Lady Godiva Dei Raggi Di Luna, detinut de Caldorone Gaetano din Italia, s-a clasat pe primul loc in acest grup. Blue Steel, cainele afgan Agha Djari, Blue Steel, detinut de Germania Hessling Karin, a fost subcampionat, iar Azamour Nur, un Azawakh detinut de finlanda Lindholm Jussi, a terminat pe locul trei.

Teckelii; Judecator: Stahlberg Perttu din Finlanda

Piumetta Del Mio Cappello, un standard cu par sarma detinut de Saletti Annaluce din Italia, a ocupat primul loc in categoria Dachshund. Locul al doilea a fost pentru Baltiyskiy Talisman Istoriya Lubui, un teckel de iepure cu par sarma detinut de Kuropatkina Yulia din Rusia. Locul al treilea a revenit standardului cu parul neted, Zoldachs Filosofic, detinut de Eva Majores din Romania.

Retrievers, caini de apa si caini de spalare; Judecator: Paolo  Dondina din Italia

Aceasta categorie de insotitori populari de vanatoare si caini de familie a fost purtata de Afterglow Dragon Quest, un Cocker Spaniel american, detinut de Csaba Attila din Statele Unite. Al doilea final a fost clasat la Starworker’s Legend Continues, un Retriever cu acoperire plana, detinut de Nielsen Helle din Danemarca. Locul trei in aceasta categorie a revenit la Labrador Retriever galben, Loch More Romero, detinut de Barberi Franco din Italia.

Caini oi si caini de vite; Judecator: Leif Ragnar  Hjorth din Norvegia

Categoria cainilor de pastor a fost purtata de Ops I Did It Again Del Cuore Impavido, un Bearded Collie detinut de Klimova Olga din Rusia. Al doilea loc a fost pentru Noz li Do Casal Da Vinha, un ciobanesc portughez detinut de Jose Emmanuel din Portugalia. Pe locul al treilea s-a clasat Black’n Blue’s Light My Fire, un Puli detinut de Rusz Bodil din Italia.

Caini de companie si jucarie; Judecator: Schill Roberto al Romaniei

Aceasta mica categorie de caini a fost castigata de Kudos Firework, un pudel negru miniatural detinut de Nilsson Mikail din Suedia. Chihuahua Toro Loco-Pl Di Rio Geleri, cu parul lung, detinut de Stampigi Simonetta din Italia, s-a clasat pe locul al doilea. In reprezentarea vechii rase malteze, Missis White Ettore Bassi, detinuta de Vezzani Barbara din Italia, a ocupat locul al treilea.

Desigur, obiectivul oricarui handler care isi aduce cainele la un eveniment ca acesta este sa castige marele premiu, Best in Show. Pentru 2015, campionul general al World Dog Show este Bearded Collie, Ops I Did It Again Del Cuore Impavido:

Eccolo, il Best in Show, il piu bel cane del mondo fotografato come una Star! # WDS2015IT https: // t. co / crcTTh2PxA

In timp ce proprietarii de caini mandri de pretutindeni ar putea implora sa difere, potrivit judecatorilor FCI, acesta este cel mai frumos caine de rasa pura din lume pentru 2015. crockor.uk