Jordie Barrett si Ngani Laumape s-au bucurat de performante orbitoare in primele lor starturi pentru All Blacks si fiecare incearca in prima repriza, in timp ce duetul Angliei Owen Farrell si Elliot Daly au lovit toate punctele lui Lions.

Noua Zeelanda a condus cu 12-6, dar a fost retrasa cand atacul ridicat al lui Jerome Kaino i-a castigat un cos de pacate dupa pauza, oferindu-le leilor cel de-al doilea vant de care aveau nevoie pentru a incheia o cursa de 46 de ani evitand infrangerea impotriva kiwiilor.

Desigur, nu este ideal ca cele doua echipe sa termine egal dupa o anticipare atat de intensa inainte de decizia de sambata, dar prezentatorul Sky Sports News, Simon Thomas, a laudat eforturile jucatorilor – si pe buna dreptate:

Simon Thomas @ SimonThomasSky

Pur si simplu incredibil. Doua echipe care au dat totul si apoi cateva. #Lei

Castigarea lui Lions de 24-21 de la Wellington sambata trecuta s-a asigurat ca mai exista o serie pentru care sa joace in Auckland in weekendul de inchidere al turului, iar echipa vizitatorilor nu arata uimita revenind la scena ultimei infrangeri de la test.

Ambele parti au schimbat atacuri de posesie pe parcursul schimburilor timpurii, dar Noua Zeelanda a reusit sa alerge mai bine pe teritoriul inamic, iar Tom Hamilton, ESPN Scrum, si-a plans risipa:

Tom Hamilton @tomhamiltonespn

Toti negrii risipesc un numar remarcabil de oportunitati. Ar trebui sa fie doua scoruri pentru #NZLvBIL # LionsNZ2017

Noua Zeelanda a fost aproape de a gasi incercarea de deschidere de la un chip prin Julian Savea pe flancul stang, doar pentru aripa Angliei Anthony Watson pentru a acoperi acoperirea – desi salvarea lui a negat doar inevitabilul.

Cateva etape mai tarziu, lovitura  incrucisata a lui Beauden Barrett si-a gasit drumul catre fratele mai mic Jordie, pe aripa dreapta. Bataia lui a ramas perfect pentru Laumape, care a urcat in coltul din dreapta pentru a risipi o mare parte din presiunea gazdelor.

Farrell a introdus doua penalizari pentru a-i aduce pe lei inapoi la un punct al gazdelor lor, dar el si altii s-au facut vinovati de erori in posesia care au impiedicat grupul emisferei nordice sa se mute pe teritoriul All Blacks.

In timp ce castigatorul marelui slem al celor sase natiuni obtinea succes cu boot-ul, prezentatorul BBC Sport, Dan Walker, a privit diferit pe ecranul lui Farrell in general:

Dan Walker @mrdanwalker

Farrell are cu adevarat un 4/10 pana acum. Trebuie sa-i gasesc jocul A foarte repede #NZvsBIL # LionNZ2017

Leii au fost obligati sa plateasca pentru partea lor de oportunitati ratate chiar inainte de pauza, insa cand descarcarea minunata a lui Laumape prin abordare si-a gasit in cele din urma calea catre cel mai tanar frate Barrett, Jordie.

Dar de data aceasta fundasul a fost la locul sau pentru a aluneca pentru un scor propriu si pentru a scoate un vant vital din vele dusmanilor lor atat de aproape de pauza, cu conversia ratata mentinand All Blacks 12-6 la intervalul. www.ulule.com

Barrett a atras cea mai mare atentie dupa ce a trecut in timpul primei sale capace complete pentru All Blacks, dar  Alan Dymock din Rugby World a fost ocupat admirand descarcarea senzationala de la creatorul Laumape:

Alan Dymock @AlanDymock

Vreau sa ma stabilesc cu acea descarcare Laumape, sa o iau de la toate si sa o tratez asa cum merita sa fie tratata

Cartonasul galben al lui Kaino, in minutul 50, pentru o lovitura ridicata asupra blocajului lui Lions, Alun Wyn Jones a fost tocmai pauza in care aveau nevoie oamenii de la antrenorul lui Warren Gatland, care au urmat cu trei, Daly urmand un penalty la distanta dupa repornire.

Lovitura backer-ului asupra galezului Jones a aparut periculoasa la viteza maxima, desi jurnalistul de rugby Alastair Eykyn a sustinut ca nu era demn de un galben:

Alastair Eykyn @alastaireykyn

@ RhysWilliams124 Da. AWJ scufundandu-se in atac, Kaino incearca sa infasoare bratele. Ce ar trebui sa faca?

Cea de-a treia lovitura a zilei a lui Farrell a atras nivelul Lions la 12 puncte fiecare si, desi acestea au fost singurele puncte marcate in timpul celor 10 minute ale lui Kaino in cos, impulsul s-a schimbat in favoarea oaspetilor chiar la momentul potrivit.

Un scrum prabusit l-a vazut pe Barrett scuturandu-si primul penalty din ziua respectiva pentru a recupera un avantaj de trei puncte pentru All Blacks, doar pentru ca Farrell sa-si intensifice si sa inregistreze un alt penalty in minutul 78 pentru a trage la egalitate inca o data.

Repornirea de la acea lovitura a atras controverse dupa ce Noua Zeelanda a primit un penalty in jumatatea Lions dupa ce prostituatul vizitator Ken Owens a fost chemat in ofsaid, doar pentru ca arbitrul Romain Poite sa examineze filmarile si sa decida in schimb un scrum.

All Blacks a insistat tarziu inainte de a intra in contact pentru a apela cu norma intreaga, iar Jamie Pandaram de la  Daily Telegraph a comentat o atmosfera ciudata la Eden Park, fanii niciunei echipe nu stiau cu adevarat cum sa se simta:

Jamie Pandaram @JamiePandaram

Recordul neinvins de 23 de ani de la All Blacks la Eden Park continua, dar nu cum ne-am asteptat. 15-15. Serie desenata. Leii viteji. Rugby minunat

Leii nu au castigat un turneu in Noua Zeelanda din 1971 si vor vedea cautarea lor de rascumparare impotriva All Blacks continuand timp de cel putin inca 12 ani, urmatoarea lor calatorie in tara fiind programata pentru 2029.

Acestea fiind spuse, evitarea infrangerii impotriva tinutelor internationale nr. 1 din lume nu este o fapta rautacioasa, oferindu-i antrenorului Warren Gatland motive sa fie mandru de realizarile sale, victorioase sau nu. cs.astronomy.com