Saint-Maximin a contribuit la cel putin un gol in fiecare meci de top din Newcastle

A marcat in acest mandat si a inscris acum in meciuri consecutive din Premier League la St James ‘Park, cate au marcat in primele 30 de astfel de aparitii acolo.

Daca Magpies vor supravietui in aceasta liga, va trebui sa joace un rol major pe tot restul sezonului.

8. N’Golo Kante (intrare noua)

Victoria lui Chelsea la Tottenham nu a fost primul meci pe care Kante l-a transformat in favoarea echipei sale si nici nu va fi ultimul.

O accidentare la glezna l-a fortat sa dispuna de doua meciuri de blues impotriva lui Aston Villa si Zenit, dupa ce a reagravat problema in remiza 1-1 de la Liverpool inainte de pauza internationala.

Dar a fost chemat de Thomas Tuchel la pauza, cand Chelsea avea nevoie de inspiratie duminica, dupa o deschidere de 45 de minute, seful german a recunoscut mai tarziu ca nu este „absolut multumit”.

Intra Kante, care la 11 minute dupa introducere a inscris primul sau gol de top in 49 de aparitii pentru a-i pune pe Blues doi dupa golul lui Thiago Silva.

N’Golo Kante a marcat duminica primul sau gol din Premier League in 49 de aparitii la Spurs

Poate ca golul nu a reflectat calitatea jucatorului care ar inscrie-l, lovitura devianta atat pe fundasul Spurs Eric Dier, cat si pe lemn. Dar Tuchel i-a recunoscut importanta.

“Daca aveti N’Golo, aveti ceva pe care toata lumea il cauta”, a adaugat Tuchel in conferinta sa de presa. – Aveti tot ce aveti nevoie la mijlocul terenului. Aveti ritm de lucru, intensitate, victorii la minge, joc abil, in afara mingii, cu mingea, dribling, conducere si, astazi, chiar si un gol.

„Vad asta in fiecare zi la antrenament si este greu de crezut cat de bun este. Nu faceti greseala de a-l reduce la victorii cu mingea. Joaca excelent in fiecare joc de posesie pe care il avem la antrenament. login.tiscali.cz – Este un tip unic.

‘N’Golo este N’Golo, este fantastic. ‘

Kante – al carui ultim gol inaintea grevei sale de duminica a venit impotriva lui Manchester City in 2019 – a mai spus ca se „simte mai bine” si a reusit bine ranirea. Daca Chelsea il poate mentine in forma, va conduce ceea ce are potentialul de a fi o provocare de titlu colos.

7. Ismaila Sarr (intrare noua)

Spre deosebire de adversarul de sambata, Norwich, Watford si-a pastrat omul stea, iar Ismaila Sarr a demonstrat avantajul de a-ti pastra cei mai buni jucatori pentru a reveni in clasamentul nostru pentru prima data de la prima saptamana a sezonului.

Tanarul de 23 de ani a castigat o paranteza in a doua jumatate – dupa ce Teemu Pukki a anulat deschiderea timpurie a lui Emmanuel Dennis – pentru a-i ajuta pe oamenii lui Xisco Munoz sa urce pe masa si pur si simplu a uimit intr-o parte care a pierdut-o pe Emi Buendia in fata lui Villa in vara.

Brandon Williams, jucator de la Manchester United, a indurat o dupa-amiaza pentru a uita impotriva senegalezului, care a aratat ca poate deveni mai nemilos dupa ce a ezitat cand l-a infruntat doar pe Tim Krul si i-a permis portarului canarilor sa sufoce mingea.

Ismaila Sarr a castigat un avantaj pentru Watford, in timp ce sambata a invins clubul de jos Norwich

Dar nu a avut nevoie de o a doua invitatie si a gasit plasa dupa ce a fost infiintat de Joshua King, inainte de a adauga o alta rasucire acasa dupa ce Krul a salvat sutul lui King.

– Sarr a fost foarte bun, a spus Xisco. „Dar intreaga echipa s-a maturizat si a controlat jocul. Este perfect, deoarece este cu un pas inainte. ‘

Liverpool, Manchester United si Aston Villa erau cu totii interesati de Sarr in vara anului 2020 inainte de un sezon in Campionat, unde a marcat 13 goluri in 2020-21.

In cazul in care va continua o astfel de forma, nu este imposibil ca cel putin unele dintre aceste cluburi sa vina din nou in urmatoarea fereastra de transferuri.