Arsenal 0-2 Chelsea – Premier League: Lukaku plaseaza la al doilea debut

Nu chiar Len Shackleton, care a marcat sase goluri la debutul sau la Newcastle dupa ce a devenit cel mai scump jucator din aceasta tara, dar apoi 1946 a fost foarte diferit de 2021.

Pentru vremurile moderne, Lukaku a fost aproape de lipsa de greseala. El a marcat golul de deschidere dupa doar 15 minute, l-a fortat pe Bernd Leno in salvarea meciului si doi jucatori de la Arsenal – Pablo Mari si Albert Sambi Lokonga – au primit cartonasele incercand sa-l retina.

Este prea devreme pentru a spune ca acesta este titlul lui Chelsea pentru a pierde, dar, dupa doua meciuri, este corect sa spunem ca orice club care termina deasupra lor are sanse rezonabile de a fi campion. Nu va fi Arsenal, asta e sigur.

Romelu Lukaku face gesturi catre fanii lui Arsenal dupa ce a concediat pe Chelsea in fata la doar 15 minute dupa a doua sa vrajeala la club

Semnarea de vara de 98 milioane de lire sterline de la Inter Milano a fost alerta pentru a atinge mingea mica in careu de la coechipierul Reece James

Jucatorii Chelsea alearga sa-l felicite pe Lukaku pentru obiectivul sau care a uimit stadionul Emirates in tacere

Aceasta a fost prima vedere a unei echipe Thomas Tuchel care a inclus Lukaku de la inceput si, cu siguranta, a fost stabilit un marker. Jocul a fost castigat, destul de mult, pana cand Chelsea a trecut cu doua clipe cu 11 minute inainte de pauza si, desi Arsenal a fost mult imbunatatit cu privire la dezamagirea jocului de deschidere la Brentford, ei nu se aflau in clasa lui Chelsea.

Luati in considerare echipele care ar putea conduce Chelsea sa inchida in acest sezon. Liverpool, Manchester City, Manchester United, poate chiar Tottenham. Arsenalul este relatia slaba dintre elita auto-numita din Premier League.

Sustinatorii vizitati i-au ironizat cu privire la posibilitatea retrogradarii. Nu se va intampla, dar daca Brighton, sa zicem, ar fi inceput cu rezultatele si performantele lui Arsenal, nimeni nu ar spune asta.

Arsenal nu a jucat teribil aici, dar Chelsea le-a avut la distanta. Si banca lor este intimidanta. www.cplusplus.com

• maxinfinite

Au venit N’Golo Kante, Timo Werner, Hakim Ziyech, trei jucatori care vor intra in echipa lui Arsenal.

James (stanga) a dublat meritat avantajul lui Chelsea in derby-ul de la Londra cu 10 minute inainte de pauza, cu o viteza scazuta

Apucand insigna Chelsea, James isi sarbatoreste obiectivul fiind o amenintare constanta pe partea dreapta in prima repriza

James a fost esential pentru victoria Chelsea cu 2-0, cu o performanta de atac dominanta in partea dreapta – grafic de la SofaScore

Intoarcerea fanilor inseamna si intoarcerea lui Arsenal care a fost huiduit si cu doua goluri in jos la pauza care s-a intamplat in mod corespunzator. Daca Chelsea ar fi avut niste sanse tarzii foarte bune, verdictul de la sfarsit ar fi fost si asurzitor.

Faptul ca nu a fost a fost probabil la fel de mult din cauza exodului semnificativ dinaintea sfarsitului. Pe masura ce rezistenta lui Arsenal s-a epuizat – ultima lor sansa buna a venit cu 30 de minute ramase – multi au decis ca au vazut suficient. A fost unul dintre acele meciuri in care cei destepti au ramas pana la capat pentru a evita traficul.

Oricum, inapoi la Lukaku. Trei atingeri si 15 minute. Asta era tot ce ii trebuia pentru a demonstra de ce merita moneda lui Roman Abramovich si Chelsea. Arsenal a cheltuit 150 de milioane de lire sterline, cel mai mare club din Premier League in aceasta vara, dar unde a fost? Rau bolnav in cazul lui Ben White, semnat prea tarziu in cazul lui Martin Odegaard, pe banca in cazul lui Nuno Tavares.

Intre timp, Chelsea a abordat cea mai mare problema a lor si l-a pus la lucru cat mai curand posibil. Lukaku termina treaba la Chelsea, unde cineva isi imagineaza ca reconstructia necesara la Arsenal abia a inceput. Problemele legate de Covid au devastat clubul cu un timp nefericit, dar problemele din prima repriza nu au legatura cu absenta golgheterilor de prima alegere Pierre-Emerick Aubameyang si Alexandre Lacazette.