Minutul 5: Ambele echipe se simt reciproc, dar SUA au avut mingea

In partea Angliei a terenului mai mult pana acum. Anglia comite cateva faulturi timpurii, deoarece egaleaza jocul mai fizic cu echipa SUA. Atacantul american Alex Morgan a fost beneficiarul catorva abordari dure.

SUA vs. Anglia: a doua repriza

Scor final: SUA 2, Anglia 1

Al 90-lea minut: vor exista sapte minute de oprire.

Minutul 89: Anglia face ultima inlocuire. Mijlocasul Georgia Stanway intra in locul lui Rachel Daly.

Minutul 87: SUA efectueaza inlocuirea finala, in timp ce Ali Krieger intra in locul fundasului Kelley O’Hara.

Minutul 86: RED CARD Anglia. Fundasul Millie Bright il ataca pe atacantul american Alex Morgan cu crampoane si primeste al doilea cartonas galben. Doua cartonase galbene intr-un meci sunt un cartonas rosu automat. Anglia va juca acum cu 10 femei pentru restul meciului.

Minutul 84 : PENALITATE. Dupa o lunga recenzie video (VAR), Becky Sauerbrunn primeste cartonas galben pentru o provocare pe Ellen White. Alyssa Naeher ghiceste corect si salveaza lovitura de pedeapsa, mentinand SUA cu 2-1.

NAEHER SALVEZA !!!!!!!!!! pic.twitter.com/h4JqFFLylY

– FOX Soccer (@FOXSoccer) 2 iulie 2019

Minutul 80: SUA face a doua schimbare. Carli Lloyd vine sa-l inlocuiasca pe atacantul Tobin Heath.

Minutul 76: Tobin Heath cade cu o accidentare aparenta. Dupa ce a iesit de pe teren pentru o scurta odihna, a renuntat in cele din urma in minutul 78, dupa o lunga asteptare.

Minutul 71: Anglia face a doua schimbare. Antrenorul Phil Neville il ia pe mijlocasul Keira Walsh in favoarea lui Jade More.

Minutul 67: Jill Scott joaca o pasa cu o singura atingere in mijlocul apararii SUA. Ellen White a ridicat-o si a tras cu un sut scazut in fata portarului american Alyssa Naeher. Dar golul este reluat in ofsaid.

Minutul 64: SUA face prima lor inlocuire. Rose Lavelle coboara dupa ce a facut o mare joc defensiv in capatul terenului, ranindu-si hamstrul in acest proces. Ea a fost inlocuita de Sam Mewis.

Minutul 58: Anglia face prima inlocuire a jocului. Atacantul Beth Mead este eliminat si este inlocuit de Fran Kirby pentru a oferi leoaicelor picioare proaspete in timp ce lucreaza spre egalizare. app.box.com

Minutul 46: Cartonas galben. STATELE UNITE ALE AMERICII.

• online

Lindsey Horan a primit o avertizare la mai putin de un minut in a doua repriza pentru faultarea atacantului Angliei Rachel Daly.

Megan Rapinoe a iesit din linia de start

Intr-o decizie uimitoare, Rapinoe, care a marcat toate cele patru goluri in faza eliminatorie pentru SUA, nu va fi in formatia de start, a anuntat echipa pe Twitter. Nu este clar daca este ranita, dar vedeta a fost vazuta pe margine incalzindu-se inainte de joc

Conform obiectivului. Seth Vertelney, un oficial al echipei americane, a declarat ca absenta ei nu este disciplinara.

Fotbalul american a confirmat in timpul meciului ca Rapinoe a suferit o accidentare la ischisor. Amploarea acelei leziuni nu a fost dezvaluita.

OH CAND RASPUNSURILE …

Note despre linii: https: // t. co / wg1Ha9BIcU # OneNationOneTeam pic.twitter. com / zzVufCgvCX

– US Soccer WNT (@USWNT) 2 iulie 2019

SUA vs. Anglia: Cum au ajuns aici?

Calea Cupei Mondiale a Statelor Unite

Femeile SUA au castigat toate cele trei meciuri din faza grupelor. Au invins Thailanda cu 13-0, Chile cu 3-0 si Suedia cu 2-0 pentru a castiga Grupa F si a avansa in faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

SUA s-au confruntat cu Spania in optimile de finala intr-un meci plin de apeluri controversate. SUA a primit doua lovituri de pedeapsa, iar Megan Rapinoe le-a valorificat pe amandoua. A fost cea mai proasta performanta a SUA in acest turneu, dar au revenit in sferturi.

SUA au fost convingatoare in victoria de sferturi de vineri asupra Frantei, datorita apararii clinice a echipei americane in prima repriza. Au reusit sa pastreze Franta fara un singur sut in tinta si – mai important – in afara tabelului de bord. SUA s-au impiedicat putin in a doua jumatate, dar au prezentat o demonstratie de forta defensiva demna de campionii Cupei Mondiale. Singurul gol francez a fost doar al doilea in care SUA a permis toate turneele.

Calea Cupei Mondiale a Angliei

Anglia a avansat in runda de semifinala o singura data in cele patru aparitii anterioare la Cupa Mondiala. Acestia au cazut in fata Japoniei in semifinala Cupei Mondiale 2015, stabilindu-se pe locul al treilea dupa ce au invins Germania in meciul de la locul doi.

Suport Cupa Mondiala Feminina FIFA 2019

SUA vs. Anglia: meciuri anterioare

In prima lor intalnire cu Anglia, in 1985, femeile din SUA au pierdut cu un scor de 3-1. Acest meci a fost al treilea meci jucat vreodata de o echipa nationala feminina a Statelor Unite.

In general, SUA a castigat 10 dintre cele 16 intalniri din toate timpurile cu Anglia, pierzand de patru ori si remizand de doua ori. Cele doua parti s-au intalnit ultima data in martie 2019 la Cupa SheBelieves. www50.zippyshare.com Anglia a castigat in cele din urma turneul, dar a jucat SUA la egalitate cu 2-2.

Inainte de aceasta, Statele Unite au invins Anglia in meciul din Cupa SheBelieves din 2018, cu un scor de 1-0.