SUA se va confrunta cu castigatorul Olandei si Suediei, care se vor intalni miercuri in semifinala. Anglia se va confrunta cu invinsul sambata pentru a determina locul trei.

SUA vs. Anglia: Repere

• Megan Rapinoe a fost lasata in afara echipei de start din cauza unei leziuni la nivelul hamstrilor.
  • Christen Press, inlocuindu-l pe Rapinoe, a marcat golul de deschidere in 10 minute de meci.
  • Anglia Ellen White a marcat in minutul 19 pentru a remiza meciul la unu.
  • Alex Morgan a marcat castigatorul jocului in minutul 31.
  • Portarul american Alyssa Naeher a salvat o lovitura de pedeapsa, la sase minute din timpul regulamentar.

@USWNT a dat jos un ALT record. #FIFAWWC pic.twitter. com / gNFqosZZth

– FOX Soccer (@FOXSoccer) 2 iulie 2019

Faptele rapide ale Cupei Mondiale feminine

• Cu victoria asupra Angliei, SUA au castigat acum 11 meciuri consecutive in Cupa Mondiala feminina si detin recordul pentru cea mai lunga serie de victorii din turneu.
  • SUA sunt prima tara care a ajuns la finala Cupei Mondiale feminine de trei ori consecutiv.
  • SUA detine, de asemenea, aceste recorduri ale Cupei Mondiale: cele mai multe jocuri jucate (49), cele mai multe victorii (39) si cele mai multe goluri marcate (136)
  • Leoaicele din Anglia detin recordul Cupei Mondiale feminine pentru majoritatea loviturilor de pedeapsa executate (4) si cele mai multe penalizari ratate (3)
  • Cursa Golden Boot: Atat Alex Morgan pentru SUA, cat si engleza Ellen White au marcat in prima repriza si sunt la egalitate cu sase goluri fiecare.

SUA vs. Anglia: prima repriza

Scorul la pauza: SUA 2, Anglia 1

SUA au depasit Anglia cu 9-3, iar Anglia a avut 56% din posesie. Cele doua parti au fost altfel egale in prima repriza, fiecare cu doua corneruri si trei faulturi.

Minutul 40: Cartonas galben, Anglia. Millie Bright si-a aruncat bratul drept peste fata lui Alex Morgan, aruncand SUA in fata gazonului. SUA a plasat lovitura libera care a urmat in careul unde a fost indepartat.

Minutul 31: GOAL SUA. La cea de-a 30-a aniversare, Alex Morgan da SUA din nou conducerea, luand o minge in centru cu o pasa a mijlocasului Lindsey Horan si o conduce spre casa. Acesta este al saselea gol al lui Morgan si este din nou la egalitate cu Ellen White pentru premiul Golden Boot.

Alex Morgan inscrie primul sau gol de la jocul de deschidere si preia conducerea in cursa Golden Boot (6 goluri, 3 pase decisive)

Este primul jucator din istoria #FIFAWWC care a marcat de ziua ei

Minutul 5: Ambele echipe se simt reciproc, dar SUA au avut mingea

In partea Angliei a terenului mai mult pana acum. Anglia comite cateva faulturi timpurii, deoarece egaleaza jocul mai fizic cu echipa SUA. Atacantul american Alex Morgan a fost beneficiarul catorva abordari dure.

SUA vs. Anglia: a doua repriza

Scor final: SUA 2, Anglia 1

Al 90-lea minut: vor exista sapte minute de oprire.

Minutul 89: Anglia face ultima inlocuire. Mijlocasul Georgia Stanway intra in locul lui Rachel Daly.

Minutul 87: SUA efectueaza inlocuirea finala, in timp ce Ali Krieger intra in locul fundasului Kelley O’Hara.

Minutul 86: RED CARD Anglia. Fundasul Millie Bright il ataca pe atacantul american Alex Morgan cu crampoane si primeste al doilea cartonas galben. Doua cartonase galbene intr-un meci sunt un cartonas rosu automat. Anglia va juca acum cu 10 femei pentru restul meciului.

Minutul 84 : PENALITATE. Dupa o lunga recenzie video (VAR), Becky Sauerbrunn primeste cartonas galben pentru o provocare pe Ellen White. Alyssa Naeher ghiceste corect si salveaza lovitura de pedeapsa, mentinand SUA cu 2-1.

NAEHER SALVEZA !!!!!!!!!! pic.twitter.com/h4JqFFLylY

Minutul 80: SUA face a doua schimbare. Carli Lloyd vine sa-l inlocuiasca pe atacantul Tobin Heath.

Minutul 76: Tobin Heath cade cu o accidentare aparenta. www.scribd.com Dupa ce a iesit de pe teren pentru o scurta odihna, a renuntat in cele din urma in minutul 78, dupa o lunga asteptare.

• program digi sport

Minutul 71: Anglia face a doua schimbare. Antrenorul Phil Neville il ia pe mijlocasul Keira Walsh in favoarea lui Jade More.

Minutul 67: Jill Scott joaca o pasa cu o singura atingere in mijlocul apararii SUA. Ellen White a ridicat-o si a tras cu un sut scazut in fata portarului american Alyssa Naeher. Dar golul este reluat in ofsaid.

Minutul 64: SUA face prima lor inlocuire. Rose Lavelle coboara dupa ce a facut o mare joc defensiv in capatul terenului, ranindu-si hamstrul in acest proces. Ea a fost inlocuita de Sam Mewis.

Minutul 58: Anglia face prima inlocuire a jocului. Atacantul Beth Mead este eliminat si este inlocuit de Fran Kirby pentru a oferi leoaicelor picioare proaspete in timp ce lucreaza spre egalizare.

Minutul 46: Cartonas galben. STATELE UNITE ALE AMERICII. Lindsey Horan a primit o avertizare la mai putin de un minut in a doua repriza pentru faultarea atacantului Angliei Rachel Daly.

Megan Rapinoe a iesit din linia de start

Intr-o decizie uimitoare, Rapinoe, care a marcat toate cele patru goluri in faza eliminatorie pentru SUA, nu va fi in formatia de start, a anuntat echipa pe Twitter. Nu este clar daca este ranita, dar vedeta a fost vazuta pe margine incalzindu-se inainte de joc

Conform obiectivului. Seth Vertelney, un oficial al echipei americane, a declarat ca absenta ei nu este disciplinara.

Fotbalul american a confirmat in timpul meciului ca Rapinoe a suferit o accidentare la ischisor. Amploarea acelei leziuni nu a fost dezvaluita.

OH CAND RASPUNSURILE …

Note despre linii: https: // t. co / wg1Ha9BIcU # OneNationOneTeam pic.twitter. com / zzVufCgvCX

– US Soccer WNT (@USWNT) 2 iulie 2019

SUA vs. Anglia: Cum au ajuns aici?

Calea Cupei Mondiale a Statelor Unite

Femeile SUA au castigat toate cele trei meciuri din faza grupelor. Au invins Thailanda cu 13-0, Chile cu 3-0 si Suedia cu 2-0 pentru a castiga Grupa F si a avansa in faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

SUA s-au confruntat cu Spania in optimile de finala intr-un meci plin de apeluri controversate. SUA a primit doua lovituri de pedeapsa, iar Megan Rapinoe le-a valorificat pe amandoua. A fost cea mai proasta performanta a SUA in acest turneu, dar au revenit in sferturi.

SUA au fost convingatoare in victoria de sferturi de vineri asupra Frantei, datorita apararii clinice a echipei americane in prima repriza. Au reusit sa pastreze Franta fara un singur sut in tinta si – mai important – in afara tabelului de bord. SUA s-au impiedicat putin in a doua jumatate, dar au prezentat o demonstratie de forta defensiva demna de campionii Cupei Mondiale. Singurul gol francez a fost doar al doilea in care SUA a permis toate turneele.

Calea Cupei Mondiale a Angliei

Anglia a avansat in runda de semifinala o singura data in cele patru aparitii anterioare la Cupa Mondiala. Acestia au cazut in fata Japoniei in semifinala Cupei Mondiale 2015, stabilindu-se pe locul al treilea dupa ce au invins Germania in meciul de la locul doi.

Suport Cupa Mondiala Feminina FIFA 2019

SUA vs. Anglia: meciuri anterioare

In prima lor intalnire cu Anglia, in 1985, femeile din SUA au pierdut cu un scor de 3-1. Acest meci a fost al treilea meci jucat vreodata de o echipa nationala feminina a Statelor Unite.

In general, SUA a castigat 10 dintre cele 16 intalniri din toate timpurile cu Anglia, pierzand de patru ori si remizand de doua ori. Cele doua parti s-au intalnit ultima data in martie 2019 la Cupa SheBelieves. Anglia a castigat in cele din urma turneul, dar a jucat SUA la egalitate cu 2-2. www.4shared.com

Inainte de aceasta, Statele Unite au invins Anglia in meciul din Cupa SheBelieves din 2018, cu un scor de 1-0.