Argentina a inceput ziua impingand Namibia pe stadionul King Power in ultimul meci al grupului C, consolidandu-si locul in sferturile de finala.

Italia a facut apoi o treaba profesionala asupra Romaniei in al doilea joc al zilei, intrucat si-au asigurat locul in Cupa Mondiala 2019 cu o victorie cu 32-22 pentru a ocupa locul trei in Pool D.

Japonia, deja asigurata de locul al treilea in grupul lor, si-a incheiat campania la maxim, vazand in afara SUA si dand cortina pe o etapa de grup interesanta.

Iata rezultatele zilei:

Cupa Mondiala de Rugby 2015: Rezultatele de duminicaNoonArgentina64-19Namibia2: 30 pm Italia32-22Romania4: 45 pm Franta9-24Irlanda20 pmUSA18-28JapanRugbyWorldCup. com

Iata clasamentul final in grupe, urmat de programele pentru fazele eliminatorii si o recapitulare a tuturor meciurilor jucate duminica:

Pool Standings1Australia * 4400141351172Wales * 4301111621133England4202133753114Fiji410384101155Uruguay40043022600Pool BTeamPlayedWonDrawnLostForAgainstBonusPoints1South Africa * * 4301176564162Scotland 4301136932143Japan4301981000124Samoa410369124265USA40045015600Pool CTeamPlayedWonDrawnLostForAgainstBonusPoints1New Zeelanda * 4400174493192Argentina * 4301179703153Georgia420253123084Tonga410370130265Namibia40047017411Pool DTeamPlayedWonDrawnLostForAgainstBonusPoints1Ireland * 4400134352182France * 4301120632143Italy42027488194Romania410350129045Canada40045813122RugbyWorldCup. com
Suport in sferturi de finala 17 octombrie Africa de Sud Tara Galilor Twickenham 17 octombrie Noua Zeelandavs. Franta Stadionul Mileniului, 18 octombrie, Irlanda. ArgentinaMillennium Stadium18 octombrieAustraliavs.ScotTwickenhamRugbyWorldCup. com

Franta 9-24 Irlanda

Tim Ireland / Associated Press

Irlanda a produs o afisare uimitoare pentru a invinge Franta cu 24-9 duminica dupa-amiaza, pe masura ce si-au adus omologii francezi pe primul loc in piscina D.

Campionii celor sase natiuni se vor confrunta acum cu Argentina in sferturile de finala, dupa ce au ocolit cu succes Noua Zeelanda, datorita victoriei.

Intr-o prima repriza de la capat la capat, irlandezii s-au straduit sa-si cimenteze dominatia in meci, echipele schimband scoruri de penalizare pana la jumatatea distantei.

Cu toate acestea, Irlanda i-a pierdut atat pe Jonny Sexton, cat si pe Paul O’Connell prin accidentare in perioada de deschidere si, desi au avut un avantaj de 9-6, pareau, fara indoiala, vulnerabili fara barbatii lor principali.

Nimic de acest fel nu s-a transpus, totusi, deoarece incercarea lui Rob Kearney din minutul 49 a dat Irlandei dominatia pe care o meritau.

Morgan Parra a redus restantele cu o penalizare, dar deficitul de sase puncte a fost la fel de bun ca si pentru francezi.

Conor Murray a trecut apoi cu doar noua minute ramase, inainte ca Ian Madigan sa puna ciresul pe partea de sus a performantei cu o penalizare tarzie.

Scorul 24-9 nu a fost altceva decat merita Irlanda si vor intra in confruntarea cu Argentina plina de incredere in progresul in ultimele patru.

Argentina 64-19 Namibia

Rui Vieira / Associated Press

Argentina a marcat noua incercari, dominand majoritatea meciului cu Namibia.

Juan Martin Hernandez a deschis scorul cand a trecut peste doar sapte minute. Johannes Tromp a raspuns pentru Namibia sa sugereze ca meciul ar putea fi unul surprinzator de aproape. www.kickstarter.com Cu toate acestea, inca doua incercari in cinci minute pentru Matias Moroni si Horacio Agulla au pus capat rapid acestor sperante.

Facundo Isa si Lucas Noguera Paz au adaugat inca doua inainte de pauza.

JC Greyling a dat Namibienilor un inceput bun in a doua repriza, cu o a doua incercare pentru echipa sa, dar Matias Alemanno a restabilit rapid avantajul de 29 de puncte al Argentinei. Leonardo Senatore, Julian Montoya si Tomas Cubelli au completat superba performanta de atac a lui Puma.

Namibia a luat o alta consolare tarzie in timp ce Eugene Jantjies a trecut. Lui Johnny Redelinghuys i s-a permis sa ia conversia drept ultimul act al carierei sale internationale, dar recuzita a aratat de ce nu i s-a mai oferit ocazia, conform ITV Rugby:

ITV Rugby @ ITVRugby

Un gest extraordinar de la #NAM, dar acesta este motivul pentru care recuzita nu ia penalitati – adusa de catre @SamsungUK | #SamsungRugby http: // t. co / lDtCjKrHWF

Argentina va intra in fazele eliminatorii cu dispozitie increzatoare, desi va trebui sa fie atenti la scaderea concentrarii care a permis Namibiei sa inscrie trei incercari.

Italia 32-22 Romania

GLYN KIRK / Getty Images

Leonardo Sarto a adus Italia pe tabela in noua minute, cand s-au lovit de victoria asupra Romaniei. O penalizare a lui Tommaso Allan la 15 minute a consolidat dominatia timpurie.

Allan se afla atunci in serviciu de conversie, pe masura ce Edoardo Gori s-a prabusit, inainte ca el insusi sa-si gaseasca drumul spre linia de incercare chiar inainte de interval pentru a lasa scorul la 22-3.

Alessandro Zanni a reusit sa incerce imediat dupa pauza pentru a face 29-3, dar romanii au dat brusc clic si au lovit inapoi cu 15 minute ramase.

Adrian Apostol a trecut pentru a reduce arieratele, inainte ca Valentin Poparlan sa incerce sa-i faca pe italieni sa transpire. Apostol a adaugat alte clipe mai tarziu, facand scorul 32-22.

Totusi, Italia a reusit sa alerge ceasul si s-a dovedit prea puternic in ziua respectiva. Performanta lor impresionanta le va oferi o multime de incurajari catre cele sase natiuni din februarie.

SUA 18-28 Japonia

Bryn Lennon / Getty Images

Japonia si-a incheiat campania impresionanta a Cupei Mondiale de Rugby 2015 cu o victorie luptata asupra SUA duminica, asigurandu-se ca s-a calificat la turneul din 2019, ajungand pe locul trei in grupa B.

Japonezii au iesit din capcane in prima repriza, Kotaro Matsushima a marcat o incercare timpurie pentru a-i scoate din marca.

Yoshikazu Fujita a trecut, de asemenea, linia in primele 40 de minute, in timp ce Takudzwa Ngwenya a plecat spre SUA pentru a lasa scorul la 17-8 la interval.

A doua repriza a fost mult mai aproape, echipele impartind cate o incercare fiecare, dar Japonia a obtinut cele patru puncte pe care le-a meritat rugby-ul lor.

In ceea ce priveste SUA, patru infrangeri din patru inseamna ca pleaca acasa din Marea Britanie cu lingura de lemn din grupa B, in timp ce Africa de Sud si Scotia progreseaza in sferturile de finala. www.scoop.it