Rusia vs. Coreea de Sud: Cupa Mondiala Grupa H, scor, note si reactie dupa meci

Coreea a avansat in minutul 68 prin intermediul lui Lee Keun-Ho, al carui sut la distanta s-a rasucit in fata lui Akinfeev, in pofida portarului rus care a pus ambele maini pe minge. Cu toate acestea, echipa lui Fabio Capello a urmat doar scurt, pe masura ce Alexander Kerzhakov a egalat in minutul 74, dupa ce a slabit in propriul sau rebound.

Rezultatul lasa ambele echipe la locul doi in Grupa H la cate un punct, dupa victoria Belgiei cu 2-1 asupra Algeriei mai devreme in cursul zilei. Rusia va infrunta duminica Belgia intr-un meci care ar putea determina castigatorul grupei, in timp ce Coreea va juca Algeria.

Desi toate cele patru echipe s-ar multumi sa avanseze in faza eliminatorie, vor spera, de asemenea, sa evite terminarea pe locul doi in grupa H, ceea ce ar insemna probabil un meci impotriva Germaniei in optimile de finala.

Nici o echipa nu a marcat in prima repriza, dar ambele au creat sanse. Son Heung-Min a tras peste bara pentru Coreea in minutul 11, iar 20 de minute mai tarziu, rusul Sergey Ignashevich a lovit cu o lovitura libera fulgeratoare pe tinta de la distanta mare, care a fost salvata.

Trei minute mai tarziu, Koo Ja-Cheol a vazut sutul sau deviat sarind la cativa centimetri de poarta Rusiei. Fiul a schiat apoi bine un sut peste bara cinci minute mai tarziu, deoarece meciul a ramas fara scor pana la pauza.

Rusia a avut prima sansa buna dupa pauza, Vasily Berezutskiy indreptandu-se in plasa in minutul 46. Dar apoi un prim semn de probleme cu portarul a aparut cinci minute mai tarziu, cand Akinfeev a varsat sutul la distanta al lui Ki Sung-Yueng inainte de a sufoca recuperarea.

Portarul rus a avut o noua sperietura in minutul 57, nereusind sa execute o lovitura libera scufundata efectuata de Kim Young-Gwon. Inca o data, totusi, Akinfeev a fugit pentru a colecta recuperarea inainte ca Coreea sa poata sari. Portarul coreean Jung Sung-Ryong a avut atunci un moment nervos in minutul 62, impingand sutul lui Kombarov de la distanta.

Dupa atatea apeluri stranse, o eroare era aproape obligata sa se intample. Si Akinfeev a fost vinovatul, permitandu-i lui Lee sa conduca cu masina pe distante lungi in minutul 68, in ciuda faptului ca a ajuns ambele maini la minge.

Univiziune

Durerea de inima era evidenta pe chipul lui Akinfeev, dar suferinta lui era de scurta durata. Sase minute mai tarziu, Rusia era la nivel.

La cateva momente dupa ce a intrat ca inlocuitor, Kerzhakov a tras la a doua incercare in minutul 74 pentru a face 1-1. 1.179.139.229

Univiziune

Indemnat de un alt supleant, Alan Dzagoev, Rusia a plecat in cautarea unui castigator.